כמה עולה חתונה בישראל: פירוק העלויות לפי סעיף ואיך חוסכים

כמה עולה חתונה בישראל: פירוק העלויות לפי סעיף ואיך חוסכים

תוכן עניינים

פורסם 15 באוגוסט 2026

בקצרה: כמה עולה חתונה בישראל ב-2026? פירוק לפי אולם, קייטרינג, צלם, DJ, שמלה ועיצוב, טבלת תקציב ל-200, 300 ו-400 אורחים, עונות זולות וטיפים לחוזים ומקדמות.

כמה עולה חתונה בישראל בפועל? מהצעות מחיר שאספנו מאולמות, גני אירועים וספקים, חתונה ממוצעת של כ-300 אורחים יוצאת היום בין 130 ל-220 אלף שקל, והמנה באולם היא הסעיף הכבד ביותר בתקציב. חתונה מצומצמת של 200 אורחים בעונה חלשה עוד אפשר לסגור ב-80 עד 120 אלף. אבל אירוע של 400 אורחים בגן מבוקש בקיץ קל לראות אותו מגיע ל-250 אלף ומעלה, כשמוסיפים בר וצלם שני. במדריך פורקים את המספר לסעיפים ומראים איפה אפשר לחסוך בלי לפגוע באירוע.

מה קובע את המחיר: שלושת המשתנים הגדולים

לפני שנכנסים לסעיפים, רוב הפער בין חתונה של 90 אלף לחתונה של 250 אלף נובע משלושה דברים בלבד.

כדאי לקרוא גם: כמה עולה להחזיק רכב בישראל: ביטוח, טסט, דלק, טיפולים וירידת ערך · כמה עולה ברית מילה בישראל? מוהל, אירוח ועלויות 2026 · כמה עולה צלם לחתונה בישראל? מחירון לפי חבילה 2026

  • מספר האורחים: כמעט כל סעיף מתומחר למנה. כל 50 אורחים נוספים מוסיפים בדרך כלל 12 עד 20 אלף שקל לחשבון.
  • העונה והיום בשבוע: חמישי ביוני לעומת שני בינואר, אותו אולם, אותה מנה, בהפרש של 30 עד 40 אחוז על המנה. זה לא הגיוני, אבל זה המחיר.
  • רמת המקום: אולם עירוני ותיק, גן אירועים, או מתחם עם נוף לים. על אותו מספר מנות הפער יכול להיות פי שניים ויותר.

כל שאר ההחלטות, צלם, DJ, שמלה, עיצוב, חשובות, אבל משפיעות בעשרות אלפים, לא במאות. בפועל, הרבה זוגות מתעכבים בדיוק על הדברים שמשפיעים הכי פחות על התקציב הסופי. קבעו קודם את שלושת המשתנים האלה, ואז צאו לסבב הצעות.

אולם או גן אירועים: מחיר למנה לפי מספר אורחים ועונה

ברוב המקומות בישראל המחיר נקוב "למנה", וכולל את האולם, האוכל, השתייה הבסיסית, המלצרים והתפעול. כשמקבלים הצעת מחיר, שווה לשאול מה בדיוק לא כלול: יש מקומות שמוסיפים בנפרד עמדות אוכל, בר אלכוהול משודרג, חניה, אבטחה, או "דמי תפעול" שצצים רק בחוזה.

הטווחים שמצאנו למנה (במקרים רבים בלי מע"מ, אז כדאי לבקש מחיר סופי):

סוג המקום עונה חלשה (נובמבר-מרץ, ימים א'-ד') עונה חזקה (מאי-ספטמבר, ימים ג'-ה') מינימום אורחים מקובל
אולם עירוני ותיק 180-260 ש"ח 240-340 ש"ח 200-250
גן אירועים סטנדרטי 240-330 ש"ח 320-450 ש"ח 250-300
גן אירועים מבוקש / בוטיק 320-420 ש"ח 420-600 ש"ח 300-350
מתחם יוקרה או מלון 400-550 ש"ח 550-800 ש"ח ומעלה 200-300

המחירים נעים לפי אזור (המרכז יקר יותר מהצפון והדרום), לפי שעת האירוע (חתונת צהריים זולה יותר) ולפי תפוסת המקום באותה תקופה. מקום שנשאר לו תאריך פנוי חודש מראש, לפעמים יוריד 20 עד 40 שקל למנה בלי משא ומתן ממושך. נקודה שפחות מדברים עליה: קל יותר להוריד את המחיר למנה מאשר את מינימום האורחים, כי שם נשמר הרווח האמיתי של המקום.

מינימום מנות: המלכודת שעולה הכי הרבה

כמעט כל מקום מגדיר מינימום מנות בחוזה. הזמנתם 300 אורחים, המקום דורש התחייבות ל-280, ובפועל הגיעו 240. משלמים על 280. זה הסעיף שהכי הרבה זוגות מופתעים ממנו, לרוב רק אחרי האירוע. כדאי לבקש מינימום נמוך ככל האפשר, רצוי 80 עד 85 אחוז ממספר המוזמנים הריאלי, ולוודא בחוזה עד מתי אפשר לעדכן את המספר הסופי.

קייטרינג חיצוני: מתי זה משתלם ומה המחיר למנה

בחצרות פרטיות, מושבים, מתחמים "נקיים" ובחלק מהאולמות שמתירים קייטרינג חיצוני, המחיר מתפצל לשני תשלומים: אחד על המקום, אחד על האוכל.

  • שכירת מקום "נקי": 15 עד 45 אלף שקל לערב, תלוי באזור ובגודל. חלק כוללים כיסאות ושולחנות, בחלק צריך לדאוג לזה בנפרד.
  • קייטרינג בסיסי (מנה עיקרית, סלטים, קינוח): 120 עד 180 ש"ח למנה.
  • קייטרינג בינוני עם עמדות ובר: 180 עד 280 ש"ח למנה.
  • קייטרינג שף או כשרות מהדרין: 280 עד 450 ש"ח למנה.

כשמחברים את שני החלקים, קייטרינג חיצוני לרוב מגיע לטווח דומה לגן אירועים, ולא פעם יקר יותר. הסיבה היא הציוד: כלים, מפות, תאורה, שירותים ניידים, גנרטור, ולפעמים צוות הגשה, שלא תמיד מופיעים בהצעת המחיר הראשונה ושוברים תקציבים. היתרון האמיתי הוא גמישות, ובעיקר באירועים קטנים של עד 150 אורחים, שם רוב האולמות פשוט לא מתאימים.

צלם, וידאו ו-DJ: הסעיפים שקובעים מה יישאר אחרי הערב

משלושת הספקים האלה עדיף לא לקצץ בעיוורון. את האוכל שוכחים, את התמונות והסרטון לא. בהצעות שאספנו הטווחים נפתחים מאוד, ולכן השאלה הראשונה בכל פגישה צריכה להיות מה בדיוק כלול במחיר.

צלם סטילס

צלם יחיד ליום מלא (הכנות, חופה, ריקודים) עולה 5,000 עד 12,000 ש"ח. חבילה עם צלם שני ואלבום מעוצב מגיעה ל-10,000 עד 20,000. צלמים מבוקשים במרכז עם סגנון ייחודי דורשים גם 25,000 ומעלה. מה לשאול: כמה שעות כלולות, כמה תמונות ערוכות מקבלים, תוך כמה זמן, והאם יש תשלום נוסף על קבצי RAW או על אלבום.

וידאו

צלם וידאו בסיסי עם סרט קצר ערוך: 4,000 עד 8,000 ש"ח. הפקה עם שני צלמים, רחפן וסרטון ארוך: 8,000 עד 18,000. הרבה זוגות מוותרים על וידאו כדי לחסוך, ואחרי החתונה בדיוק הם אלה שמתקשרים ושואלים אם אפשר עדיין להזמין צלם וידאו. אם צריך לבחור איפה לא לקצץ, זה הסעיף.

DJ ומוזיקה

DJ עם ציוד הגברה ותאורה בסיסית לחתונה עולה 4,000 עד 9,000 ש"ח. DJ מוכר עם מערכת מלאה, תאורה מתקדמת וסאונדמן: 9,000 עד 18,000. להקה חיה מתחילה ב-15,000 ומגיעה ל-40,000 ויותר, אבל לא בהכרח תשמור על רחבה מלאה כל הערב כמו DJ מנוסה שיודע לקרוא את הקהל. כדאי לבדוק גם אם המקום מחייב ספק הגברה "של הבית", כי זה מוסיף לפעמים 2,000 עד 5,000 ש"ח שלא תכננתם.

שמלה, חליפה, איפור ושיער

הסעיף שבו הפער בין "מספיק" ל"מושלם" הכי גדול. וכאן הכל עניין של בחירה אישית.

  • שמלת כלה בהשכרה: 3,000 עד 8,000 ש"ח, בתיאוריה כולל התאמות. בפועל, תיקונים חריגים (שרוכים, הרחבה, שינוי אורך דרמטי) נוטים לבוא בחיוב נפרד. שמלה מעוצבת בהזמנה אישית: 8,000 עד 25,000, ויש מעצבים שמתחילים גבוה בהרבה.
  • שמלה שנייה לריקודים: 1,500 עד 4,000 ש"ח. אחד הסעיפים הראשונים שיורדים כשצריך לקצץ.
  • חליפת חתן: 1,500 עד 3,500 ש"ח לחליפה מוכנה בהתאמה, 4,000 עד 10,000 לתפירה אישית. השכרה: 800 עד 1,800.
  • איפור ושיער לכלה: 1,500 עד 4,000 ש"ח, כולל ניסיון מקדים. מאפרת שמגיעה למקום ההכנות ונשארת לתיקונים במהלך היום, גובה יותר.
  • נעליים, תכשיטים, טבעות: טבעות נישואין פשוטות, 1,500 עד 5,000 ש"ח לזוג, ועולה בהתאם לזהב ולאבנים.

סך הכול, הסעיף נע בין 8,000 ל-20,000 ש"ח ברוב החתונות. עם מעצבים, קל לעבור 40,000.

עיצוב, פרחים, הזמנות ושאר "הקטנות"

הסעיפים הבאים נראים זניחים בנפרד, אבל בפועל הם מצטברים לעשרות אלפי שקלים, וזה בדיוק המקום שבו תקציבים בורחים בלי שמרגישים.

סעיף טווח מחיר משוער הערה
עיצוב פרחים לחופה ושולחנות 6,000-25,000 ש"ח הרבה מקומות כוללים עיצוב בסיסי במנה, שווה לבדוק את זה לפני שמזמינים מעצב בנוסף
הזמנות מודפסות 1,500-5,000 ש"ח ל-300 הזמנות הזמנה דיגיטלית ומערכת אישורי הגעה: 300-1,200 ש"ח
רב או עורך טקס 1,000-3,500 ש"ח רישום ברבנות זו אגרה בנפרדת, לא כלולה במחיר
מגנטים / עמדת צילום 1,500-4,000 ש"ח סעיף פופולרי שאפשר בהחלט לוותר עליו
הסעות לאורחים 1,500-3,000 ש"ח לאוטובוס תלוי במרחק ובשעה
מתנות לאורחים ומזכרות 1,500-6,000 ש"ח סעיף שרוב האורחים בכלל לא זוכרים למחרת
בר אלכוהול משודרג 15-40 ש"ח למנה בתוספת לפעמים משתלם לקנות אלכוהול לבד, אם המקום בכלל מאפשר

עוד סעיף שנשכח בתקציבים רבים: ליל הכלולות, אירוח משפחה מחו"ל, וההוצאות של הימים שלפני (שבת חתן, חינה, מסיבת רווקים ורווקות). קל להוסיף כך 5 עד 15 אלף שקל בלי לשים לב.

טבלת תקציב: כמה עולה חתונה ל-200, 300 ו-400 אורחים

הטבלה מחלקת את התקציב לשלוש רמות: "חסכונית" (אולם או גן סטנדרטי בעונה חלשה, ספקים בסיסיים), "בינונית" (גן אירועים בעונה רגילה, ספקים טובים) ו"מושקעת" (מקום מבוקש בעונה חזקה, ספקים מובילים). המספרים מעוגלים ומשוערים, לא הצעת מחיר סופית. בפועל, ההצעה הראשונה שמקבלים כמעט תמיד גבוהה יותר, ויש מקום למשא ומתן.

סעיף 200 אורחים 300 אורחים 400 אורחים
מקום ואוכל (מנה) 45,000-90,000 70,000-140,000 95,000-190,000
צלם + וידאו 9,000-25,000 10,000-28,000 12,000-32,000
DJ / מוזיקה 4,000-12,000 5,000-15,000 6,000-18,000
שמלה, חליפה, איפור, טבעות 8,000-25,000 8,000-25,000 8,000-25,000
עיצוב ופרחים 5,000-15,000 7,000-20,000 9,000-28,000
הזמנות, רב, מגנטים, הסעות, מתנות 5,000-12,000 7,000-16,000 9,000-20,000
סך הכול משוער 76,000-180,000 107,000-245,000 139,000-315,000

הסעיפים ה"אישיים" (שמלה, צלם, DJ) כמעט לא זזים עם מספר האורחים. מה שמזנק זה המנה. השאלה הראשונה היא כמה אורחים. השאלה השנייה, שרוב הזוגות מדלגים עליה, היא מתי. חתונה ביום חול בחודש חלש יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים לעומת יום שישי בעונה החזקה, באותו מקום ותפריט.

עונות זולות ואיך לחסוך בלי לוותר על מה שחשוב

בדקנו הצעות לאותו גן אירועים בתאריכים שונים, וההבדלים היו לפעמים גדולים יותר מכל משא ומתן. ככה זה עובד בפועל:

  1. לבחור עונה חלשה: נובמבר עד מרץ, חוץ מחנוכה וסביב פורים, הם החודשים הזולים. יש מקומות שנותנים 25 עד 40 אחוז הנחה על המנה. גם תחילת ספטמבר בין החגים, ו"בין המצרים" בקיץ שבו הביקוש נמוך, מניבות מחיר טוב במקומות מסוימים.
  2. לבחור יום חלש בשבוע: ראשון עד שלישי זולים מרביעי וחמישי. חתונת צהריים, חופה ב-13:00 וסיום עד 18:00, יכולה לחסוך 30 אחוז ויותר. בחורף היא גם נעימה יותר מרוב האופציות הערביות.
  3. לקצץ ברשימת האורחים לפני שנוגעים בספקים: 50 אורחים פחות חוסכים 15 עד 20 אלף שקל. שום הנחה מצלם לא תשווה לזה.
  4. לבקש הצעות מ-3 עד 4 מקומות באותה רמה, לאותו תאריך, ולחזור לכל אחד עם ההצעה הטובה ביותר: זה עובד כמעט תמיד על בר, עמדות ושדרוגים. אבל שימו לב: מנהלי מקומות מכירים את התרגיל הזה היטב, ולא פעם "ההנחה" שמתקבלת היא בעצם צמצום בכמות או בחומרי הגלם, לא ירידה אמיתית במחיר ליחידה.
  5. לבדוק מה כלול במנה לפני שמזמינים מבחוץ: הרבה גני אירועים כוללים עיצוב בסיסי, הגברה, תאורה ומגנטים. לפעמים השדרוג "של הבית" זול מספק חיצוני, ולפעמים להפך. צריך להשוות מחיר מול מחיר, לא להניח.
  6. לוותר על מה שהאורחים לא זוכרים: שמלה שנייה, מתנות לאורחים, בר קינוחים ענק, רחפן. אלה בדרך כלל 8 עד 15 אלף שקל שאף אחד לא ירגיש בחסרונם.
  7. לא לוותר על מה שנשאר: צלם טוב, ו-DJ שיודע לקרוא את הקהל. אלה הסעיפים שקובעים איך יזכרו את הערב.

מה מקבלים מהמתנות ואיך זה משנה את התקציב

בישראל האורחים מביאים צ'ק או העברה, ורוב הזוגות בונים את התקציב מתוך הנחה שחלק נכבד מהעלות יחזור באותו ערב. ההערכה המקובלת: 400 עד 600 ש"ח למתנה בודדת, וזוגות נותנים בדרך כלל 600 עד 1,000. משפחה קרובה נותנת יותר, עמיתים לעבודה פחות. זה תלוי מעגל חברתי, אזור וגיל האורחים, ולפעמים ההפרש בין קבוצות גדול מהמצופה.

בחישוב גס, בחתונה של 300 אורחים, כ-150 "יחידות" של זוגות ויחידים, הכנסות המתנות נעות בין 90 ל-150 אלף שקל. בחתונה בינונית שעולה 130 עד 180 אלף, ההוצאה נטו למשפחות היא 30 עד 60 אלף. בעונה חלשה ובחתונה חסכונית, יש זוגות שיוצאים כמעט מאוזנים. כמה דברים כדאי לזכור:

  • אל תבנו תקציב על המתנות. הן מגיעות אחרי שהמקדמות כבר שולמו, אז צריך נזילות, או הסדר מול האולם לתשלום חלקי בערב עצמו.
  • לא כל מוזמן מגיע, ולא כל מי שמגיע נותן. מי שמניח 80 אחוז הגעה ומתנה ממוצעת נמוכה, נשאר עם הפתעות נעימות ולא עם חור בתקציב.
  • המנה באולם יקר עולה יותר ממה שאורח ממוצע נותן. כל אורח נוסף במקום שבו המנה עולה 450 ש"ח הוא לרוב הפסד, לא רווח. זה בדיוק המקום שבו זוגות טועים בחישוב.

חוזים ומקדמות: מה לבדוק לפני שחותמים

תשעים אחוז מהתלונות שמגיעות אלינו אחרי חתונה לא קשורות למחיר, אלא לסעיף שאף אחד לא קרא בזמן. לפני חתימה עם אולם או גן אירועים, שווה לעבור על הרשימה הזו:

  1. מקדמה וגובהה: מקובל 10 עד 25 אחוז מהעלות המשוערת בחתימה, תשלום נוסף כמה חודשים לפני, ויתרה בערב האירוע או מיד אחריו. מקדמה של 50 אחוז ומעלה היא חריגה, ומצדיקה שאלה.
  2. תנאי ביטול ודחייה: מה קורה אם צריך לבטל או לדחות (מחלה, מצב ביטחוני, אבל). האם המקדמה חוזרת, אפשר להעביר לתאריך אחר, ועד מתי. בשנים האחרונות זה הסעיף הראשון שאנחנו בודקים.
  3. מינימום מנות ומועד עדכון: מתי אפשר לעדכן את המספר הסופי (רצוי עד שבוע לפני) ומה קורה אם מגיעים פחות.
  4. מה כלול במנה בכתב: תפריט מפורט, שתייה, בר, עמדות, עיצוב, הגברה, חניה, אבטחה, שעות אירוע ומה עולה שעה נוספת.
  5. מע"מ: האם המחיר כולל או לא. פער של 18 אחוז על 120 אלף שקל הוא הפתעה של יותר מ-20 אלף.
  6. ספקים חיצוניים: האם מותר להביא צלם, DJ, עיצוב או אלכוהול מבחוץ, ואם כן, האם יש "דמי הכנסה" לספק.
  7. עלויות נסתרות: דמי תפעול, טיפ למלצרים, ניקיון, כוסות זכוכית לחופה, שירותי כשרות, ביטוח אירוע. כל אחד מהם לבדו נראה פעוט, אבל ביחד זה כבר כמה אלפי שקלים.

גם עם ספקים קטנים, צלם, DJ, מאפרת, כדאי חוזה קצר בכתב: תאריך, שעות, מה מקבלים, מתי, ומה קורה אם הספק פשוט לא מגיע. ספק שמתחמק מלחתום על מסמך כזה הוא דגל אדום, לא עניין של ביורוקרטיה. מי שרוצה רקע על המנהגים שמאחורי הטקס עצמו יכול לקרוא על חתונה בוויקיפדיה, אבל מחירים אמיתיים אוספים בשטח, מספקים אמיתיים, על התאריך הספציפי.

שאלות נפוצות

כמה עולה חתונה ל-300 אורחים בממוצע?

מהצעות שהשווינו, חתונה של 300 אורחים נעה בין כ-110 ל-245 אלף שקל. רוב הזוגות נוחתים באזור 140 עד 190 אלף. הפער נובע בעיקר מרמת האולם, מהעונה ומהיום בשבוע. שימו לב: המחיר בחוזה לרוב לא הסכום הסופי, כי בר ותוספות מצטרפים בדרך. המנה לבדה, בדרך כלל, היא 60 עד 65 אחוז מהתקציב.

מהי העונה הזולה ביותר לחתונה בישראל?

נובמבר עד מרץ, ובעיקר ימים ראשון שלישי, הם הזולים ביותר. בתקופה הזו הרבה אולמות מציעים הנחה של 25 עד 40 אחוז על המנה, וגם צלמים ו-DJ פנויים יותר וגמישים במחיר. חתונת צהריים בחורף היא בדרך כלל הכי זולה מכולן. לא מדובר בפשרה גדולה באווירה, רק בשעה אחרת ביום.

האם המתנות מכסות את עלות החתונה?

לרוב לא במלואה, אבל הן מכסות חלק משמעותי. בחתונה בינונית, המתנות מכסות בדרך כלל 60 עד 80 אחוז מהעלות, ובחתונה חסכונית בעונה חלשה אפשר להתקרב לאיזון. הבעיה היא התזמון, לא הסכום: המקדמות יוצאות מהכיס חודשים לפני שהמתנות נכנסות, אז כדאי לבנות תקציב שלא נשען עליהן.

איזו מקדמה סבירה לאולם?

מקדמה של 10 עד 25 אחוז מהעלות המשוערת בחתימה נחשבת מקובלת, עם תשלום ביניים כמה חודשים לפני ויתרה סביב האירוע. דרישה ל-50 אחוז ומעלה בחתימה היא חריגה וכדאי לשאול למה. כדאי לבדוק בחוזה מה קורה למקדמה במקרה של ביטול או דחייה, כי לא כל אולם מחזיר אותה.

איפה הכי כדאי לחסוך ואיפה לא?

כדאי לחסוך במספר האורחים, בעונה וביום בשבוע, ובסעיפים שהאורחים לא זוכרים כמו שמלה שנייה, מזכרות ובר קינוחים. לא משתלם לחסוך בצלם, ב-DJ ובקריאת החוזה. שני הראשונים קובעים מה יישאר מהערב אחרי שהוא נגמר, והשלישי קובע כמה תשלמו באמת.

לסיכום

כמה עולה חתונה בישראל תלוי קודם כל בשלוש החלטות: כמה אורחים, מתי, ואיפה. חתונה של 200 אורחים בעונה חלשה מסתכמת ב-80 עד 120 אלף שקל, חתונה של 300 בגן אירועים בעונה רגילה ב-140 עד 190 אלף, ואירוע של 400 במקום מבוקש בקיץ עובר את ה-250 אלף בקלות. המתנות מכסות חלק נכבד, אבל לבנות עליהן את תשלום המקדמות זו טעות נפוצה שגורמת ללחץ מיותר באמצע התכנון. קיצוץ בכמות האורחים חוסך הרבה יותר מתמרון מול הספקים. מי שאוסף שלוש עד ארבע הצעות לאותו תאריך, שואל מה כלול, וקורא את סעיף המינימום והביטול, מגיע לחתונה טובה במחיר שאפשר לעמוד בו.

דנה קורן

דנה קורן

עורכת צרכנות ומחירים

דנה קורן עורכת את "כמה עולה" ומנהלת את טבלאות המחירים של האתר. היא לא מאמינה למחיר אחד, אז לכל מדריך היא אוספת כמה הצעות, שואלת מה כלול ומה לא, ומסבירה ממה נובעים הפערים. ברקע שלה כלכלה ושנים בצד של הלקוח מול ספקים ובעלי מקצוע.

תכנים נוספים: